wady-i-zalety-fotowoltaiki

Fotowoltaika – czy się opłaca?

Wszyscy szukają różnych sposobów na tańsze rachunki i większe oszczędności w wielu płaszczyznach życia codziennego. Z miesiąca na miesiąc koszty rosną, a zarobki nie są na satysfakcjonującym poziomie. Jedną z dróg do mniejszych wydatków, która jest coraz częściej stosowana, jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Liczba gospodarstw domowych zasilanych przez panele słoneczne stale rośnie, a ekspansji tego typu urządzeń nie widać końca. Czym kierują się użytkownicy nowatorskiego systemu energii elektrycznej? Czy jest to sposób na zaimponowanie innym domownikom, a może jest to skuteczny sposób na tańsze mieszkanie?

Różnice między energią klasyczną a fotowoltaiczną

Spora liczba gospodarstw domowych wciąż posiada tradycyjną energię elektryczną dostarczaną przez zakłady energetyczne. Ten sposób dostarczenia prądu jest bardzo kosztowny, ponieważ wszystkie gniazdka są podłączone do układu elektrycznego, który jest scalony z linią energetyczną prowadzącą do linii przesyłowych, transformatorów oraz elektrowni. Koszt pobrania energii elektrycznej jest bardzo wysoki i składa się z wielu czynników, które są zmienne, co doprowadza do sporych wahań cen. Zazwyczaj do większości gniazdek jest podłączonych wiele urządzeń, które pobierają sporą liczbę prądu, a to się wiąże z wysokimi kosztami, szczególnie latem, gdzie konieczne jest korzystanie z klimatyzacji, i zimą, gdzie potrzebny jest grzejnik. Można ograniczyć liczbę stosowanych urządzeń, lecz oszczędności z tego tytułu mogą być znikome.

Dlatego wiele osób szuka alternatywnych źródeł energii zapewniających nie tylko ekologiczny sposób zasilania gospodarstwa domowego. Czy opłaca się stosowanie fotowoltaiki? Instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak system, którego głównym elementem są panele słoneczne mocowane do dachów budynków. Są one odpowiedzialne za gromadzenie światła słonecznego i dostarczenie energii do całego budynku. Montaż całego układu trwa ok. tygodnia i kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Lecz korzyści z fotowoltaiki są bardzo duże, ponieważ energia jest pobierana z systemu zamontowanego na dachu, a nie z elektrowni. Rachunki za prąd mogą być mniejsze nawet o 90%, a inwestycja może się zwrócić po kilku latach. Można też liczyć na różnego rodzaju gratyfikacje finansowe z tytułu stosowania alternatywnych źródeł energii, co jeszcze bardziej przyspieszy zwrot kosztów.

A więc – czy fotowoltaika jest opłacalna?

Jak najbardziej! Dzięki instalacji fotowoltaicznej znikają problemy związane z dużym wahaniem cen oraz ewentualną przerwą w dostawie prądu ze względu na prace konserwacyjne. Nagromadzona energia z paneli słonecznych zapewni czystą i tanią energię, która będzie służyła wszystkim domownikom. Żeby efektywnie korzystać z energii zasilanej przez promienie słoneczne, trzeba dobrać odpowiednią instalację dopasowaną do gospodarstwa domowego, a także stopnia korzystania z różnych urządzeń podłączonych do prądu. Instalacja fotowoltaiczna to czysta i tania energia, która przyczyni się do lepszego życia i wykorzystania większych możliwości.

 

Sprawdź naszą ofertę: fotowoltaika Opole.